این مطلب ۱۶ بار خوانده شده
یاوررسانه ناحیه گرمی

شخصیت مبارز و ضد استعماگری میرزا کوچک خان

رهبر معظم انقلاب می فرمایند: ما در دوران مبارزه خودمان، هر وقت نام میرزا کوچک خان را به یاد می آوردیم و شرح حال او را می خواندیم، نیرو می‌گرفتیم.
فارسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات، یاور رسانه ناحیه گرمی بمناسبت درگذشت میرزا کوچک خان جنگلی مطلبی را از وصف این مجاهد بزرگوار از زبان رهبری بیان می نماید. رهبر نهضت جنگل بود که به مبارزه با استبداد و نفوذ استعمارگران خارجی پرداخت و در این راه با خیانت نزدیکان به شهادت رسید. میرزا کوچک‌خان در جریان مشروطیت نیز حضور داشت.گفتنی است؛ ۱۱ آذر سالروز درگذشت میرزا کوچک خان جنگلی رهبر نهضت جنگل است.رهبر معظم انقلاب درباره شهید میرزا کوچک خان جنگلی می فرمایند:"ما در دوران مبارزه خودمان،هر وقت نام میرزا کوچک خان را به یاد می‌آوردیم و شرح حال او را می خواندیم، نیرو می گرفتیم. او از همت و اراده و شخصیت و هویت خود خرج کرد، برای اینکه به یک نسل هویت و شخصیت و نیرو و اراده ببخشد. این بسیار ارزش دارد."

یونس استادسرایی (۱۲۵۷–۱۱ آذر ۱۳۰۰)، مشهور به میرزا کوچک خان جنگلی مبارز ملی‌گرا،مبارز انقلاب مشروطه، رهبر جنبش جنگل، و صدر جمهوری جنگل، انقلابی ایرانی و از سرادان معروف گیلک از اهالی رشت بود. او که در جوانی به تحصیل دینی اشتغال داشت جزئی از نیروهای انقلابی بود که در جریان نهضت مشروطیت موفق به فتح تهران شدند. سپس او به گیلان بازگشت و رهبری گروهی را بر عهده گرفت که قصدشان آزادسازی این ایالت ایران از اشغال روسیه بود، نهضتی که به نهضت جنگل مشهور شد. کوچک خان گروه‌های مختلفی از نیروهای سیاسی و طبقات ناراضی را گرد خود جمع کرد. کمبود منابع مالی، اختلافات درونی و حمله نظامی نیروهای دولت به رهبری رضا خان و انگلستان منجر به سقوط این حکومت شد، کوچک خان در حال عقب‌نشینی بر اثر یخ زدگی در کوه‌های تالش درگذشت.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.